DL5-260RW6B
DL5-260RW6B
DL Series for Test and Measurement
DL5-260RW6B
DigiKey Part Number
1003-1696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DL5-260RW6B
Description
CONN RCPT 260POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
260 Connector Receptacle, Hermaphroditic Contacts Panel Mount Black
Category
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Termination
Solder
Series
Features
Actuating Camshaft Socket, Zero Insertion Force (ZIF)
Packaging
Bag
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Receptacle, Hermaphroditic Contacts
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
260
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.100" (2.54mm)