DEMA-15P-K87
DigiKey Part Number
1003-DEMA-15P-K87-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DEMA-15P-K87
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
1000V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Wire Gauge
20-28 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C