DBMV25PNK87
DigiKey Part Number
1003-2991-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBMV25PNK87
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C