DBMN-25P-N-K87 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
1003-1965-ND
1003-1965-ND
DBMN-25P-N-K87
Manufacturer Product Number
DBMN-25P-N-K87
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C