SQ4120-1R5MHF
DigiKey Part Number
3013-SQ4120-1R5MHFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQ4120-1R5MHF
Description
FIXED IND 1.5UH 23A 0.95 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Drum Core, Wirewound Inductor 23 A 0.95mOhm 3-SMD
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.95mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
3-SMD
Material - Core
Supplier Device Package
3-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.406" L x 0.319" W (10.30mm x 8.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)