VMK-R050-1.0-U
DigiKey Part Number
4423-VMK-R050-1.0-UTR-ND - Tape & Reel (TR)
4423-VMK-R050-1.0-UCT-ND - Cut Tape (CT)
4423-VMK-R050-1.0-UDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMK-R050-1.0-U
Description
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.05,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 1.5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.060" W (3.05mm x 1.52mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)