LFSPXO020502
DigiKey Part Number
1923-LFSPXO020502TR-ND - Tape & Reel (TR)
1923-LFSPXO020502CT-ND - Cut Tape (CT)
1923-LFSPXO020502DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFSPXO020502
Description
XTAL OSC XO 4.0000MHZ HCMOS TTL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFSPXO020502 Models
Category
Output
HCMOS, TTL
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
20mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)