MWA150024A-12A
DigiKey Part Number
EPS440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWA150024A-12A
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 151W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 151 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
Inventus Power
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
DIN, 8 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
72" (1.83m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
7.56" L x 2.45" W x 1.52" H (192.0mm x 62.2mm x 38.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cTUVus
Voltage - Output
24V
Weight
1.6 lbs (725.7 g)
Current - Output (Max)
6.3A
Base Product Number
Power (Watts)
151 W