IM8G16D4GBBG-062
DigiKey Part Number
5107-IM8G16D4GBBG-062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IM8G16D4GBBG-062
Description
DDR4 8GBIT, 1.2V 512MX16 1600MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SDRAM - DDR4 Memory IC 8Gbit Parallel 1.6 GHz 18 ns 96-FBGA (7.5x13)
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
1.6 GHz
Packaging
Tray
Write Cycle Time - Word, Page
15ns
Part Status
Active
Access Time
18 ns
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
1.26V ~ 1.14V
Memory Format
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TC)