INND-TS30BCB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Inolux
In Stock: 0
Datasheet
Display Modules - LED Character and Numeric Blue 7-Segment 1 Character Common Cathode 3.2V 20mA 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm)
INND-TS30BCB
DigiKey Part Number
1830-1150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INND-TS30BCB
Description
DISPLAY 7SEG 0.3" SGL BLUE 10DIP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Common Pin
Common Cathode
Manufacturer
Inolux
Color
Blue
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Packaging
Tray
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
17mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
465nm
Size / Dimension
0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm)
Power Dissipation (Max)
114mW
Digit/Alpha Size
0.30" (7.62mm)
Package / Case
10-DIP (0.200", 5.08mm)