XMC7100D-F144K2112AA
DigiKey Part Number
448-XMC7100D-F144K2112AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC7100D-F144K2112AA
Description
IC MCU 32BIT 2.11MB 144LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7 XMC7000 Microcontroller IC 32-Bit Tri-Core 100MHz, 250MHz 2.112M x 8 FLASH 144-TEQFP (20x20)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XMC7100D-F144K2112AA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
EEPROM Size
128K x 8
Series
RAM Size
384K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 52x12b SAR
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
32-Bit Tri-Core
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
100MHz, 250MHz