XMC1404Q048X0200AAXTMA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 200KB (200K x 8) FLASH PG-VQFN-48-73
XMC1404Q048X0200AAXTMA1
DigiKey Part Number
448-XMC1404Q048X0200AAXTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XMC1404Q048X0200AAXTMA1
Description
XMC1000
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 12x12b SAR
Core Processor
ARM® Cortex®-M0
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
48MHz