TLS208D1EJV33XUMA1
DigiKey Part Number
448-TLS208D1EJV33XUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-TLS208D1EJV33XUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-TLS208D1EJV33XUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLS208D1EJV33XUMA1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA 8DSO
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA PG-DSO-8
EDA/CAD Models
TLS208D1EJV33XUMA1 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
250 µA
Series
PSRR
62dB (10kHz)
Control Features
Enable, Reset
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1V @ 800mA