TLF80511EJV33XUMA1
DigiKey Part Number
TLF80511EJV33XUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
TLF80511EJV33XUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
TLF80511EJV33XUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLF80511EJV33XUMA1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA 8DSO
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA PG-DSO-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLF80511EJV33XUMA1 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
46 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
80 µA
Series
PSRR
55dB (100Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
40V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
PG-DSO-8
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 250mA