TD240N18SOFHPSA1
DigiKey Part Number
TD240N18SOFHPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TD240N18SOFHPSA1
Description
SCR MODULE 1.8KV 275A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.8 kV 275 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2.5 V
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
145 mA
Packaging
Tray
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
5200A @ 50Hz
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Operating Temperature
130°C (TC)
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.8 kV
Package / Case
Module
Current - On State (It (AV)) (Max)
240 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
275 A