TC387QP160F300SAELXUMA2
DigiKey Part Number
448-TC387QP160F300SAELXUMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC387QP160F300SAELXUMA2
Description
IC MCU 32BIT 10MB FLASH 292LFBGA
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TriCore™ AURIX™ Microcontroller IC 32-Bit 6-Core 300MHz 10MB (10M x 8) FLASH PG-LFBGA-292-11
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TC387QP160F300SAELXUMA2 Models
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
EEPROM Size
512K x 8
Series
RAM Size
1.34M x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.97V ~ 5.5V
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
Core Processor
TriCore™
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Core Size
32-Bit 6-Core
Mounting Type
Surface Mount
Speed
300MHz