ND171N18KHPSA2
DigiKey Part Number
448-ND171N18KHPSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ND171N18KHPSA2
Description
DIODE STANDARD 1800V 171A
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1800 V 171A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ND171N18KHPSA2 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.26 V @ 500 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tray
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 1800 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1800 V
Operating Temperature - Junction
150°C
Current - Average Rectified (Io)
171A