IQE030N06NM5ATMA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 90
Datasheet
N-Channel 60 V 21A (Ta), 137A (Tc) 2.5W (Ta), 107W (Tc) Surface Mount PG-TSON-8-4
IQE030N06NM5ATMA1
DigiKey Part Number
448-IQE030N06NM5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IQE030N06NM5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IQE030N06NM5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQE030N06NM5ATMA1
Description
TRENCH 40<-<100V PG-TSON-8
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IQE030N06NM5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.3V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3800 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 107W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TSON-8-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 20A, 10V