IQDH45N04LM6CGATMA1
DigiKey Part Number
448-IQDH45N04LM6CGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IQDH45N04LM6CGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IQDH45N04LM6CGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQDH45N04LM6CGATMA1
Description
OPTIMOS 6 POWER-TRANSISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 60A (Ta), 637A (Tc) 3W (Ta), 333W (Tc) Surface Mount PG-TTFN-9-U02
EDA/CAD Models
IQDH45N04LM6CGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 1.449mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
129 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12000 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 333W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
PG-TTFN-9-U02
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.45mOhm @ 50A, 10V