IQDH35N03LM5ATMA1
DigiKey Part Number
448-IQDH35N03LM5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IQDH35N03LM5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IQDH35N03LM5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQDH35N03LM5ATMA1
Description
TRENCH <= 40V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 66A (Ta), 700A (Tc) 2.5W (Ta), 278W (Tc) Surface Mount PG-TSON-8-9
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IQDH35N03LM5ATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.35mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1.46mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
262 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
18000 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 278W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TSON-8-9
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V