IQD020N10NM5SCATMA1
DigiKey Part Number
448-IQD020N10NM5SCATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IQD020N10NM5SCATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IQD020N10NM5SCATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IQD020N10NM5SCATMA1
Description
OPTIMOS POWER MOSFETS 25 V - 150
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 26A (Ta), 276A (Tc) 3W (Ta), 333W (Tc) Surface Mount PG-WHSON-8-U02
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IQD020N10NM5SCATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.05mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 159µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
134 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9500 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 333W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-WHSON-8-U02
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V