IPZ40N04S53R9ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPZ40N04S53R9ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPZ40N04S53R9ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPZ40N04S53R9ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPZ40N04S53R9ATMA1
Description
MOSFET_(20V 40V) PG-TSDSON-8
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 89A (Tj) 58W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPZ40N04S53R9ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1737 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
58W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C