IPW65R125C7XKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 198
Datasheet
N-Channel 650 V 18A (Tc) 101W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
PG-TO247-3
IPW65R125C7XKSA1
DigiKey Part Number
IPW65R125C7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW65R125C7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 18A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IPW65R125C7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 440µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1670 pF @ 400 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
101W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 8.9A, 10V