IPP70N10S3L12AKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1.128
Datasheet
Similar
onsemi
IXYS
STMicroelectronics
N-Channel 100 V 70A (Tc) 125W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP70N10S3L12AKSA1
DigiKey Part Number
IPP70N10S3L12AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP70N10S3L12AKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 70A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP70N10S3L12AKSA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5550 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12.1mOhm @ 70A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 83µA