IPP086N10N3GXKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 3.602
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2.172
Datasheet
onsemi
In Stock: 467
IXYS
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Renesas Electronics Corporation
STMicroelectronics
STMicroelectronics
N-Channel 100 V 80A (Tc) 125W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP086N10N3GXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP086N10N3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP086N10N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP086N10N3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 75µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3980 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.6mOhm @ 73A, 10V