IPP052N08N5AKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 60
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 156
Datasheet
N-Channel 80 V 80A (Tc) 125W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP052N08N5AKSA1
DigiKey Part Number
IPP052N08N5AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP052N08N5AKSA1
Description
MOSFET N-CH 80V 80A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP052N08N5AKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 66µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3770 pF @ 40 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.2mOhm @ 80A, 10V