IPP030N10N5AKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 948
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 183
Datasheet
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 2.012
N-Channel 100 V 120A (Tc) 250W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP030N10N5AKSA1
DigiKey Part Number
IPP030N10N5AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP030N10N5AKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP030N10N5AKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 184µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
139 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10300 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V