IPP030N10N3GXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP030N10N3GXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP030N10N3GXKSA1
Description
MOSFET N-CH 100V 100A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP030N10N3GXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 275µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
206 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14800 pF @ 50 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 100A, 10V