IPP023N04NGXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 81
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2.565
Datasheet
Similar
In Stock: 753
In Stock: 497
In Stock: 3.647
onsemi
Vishay Siliconix
IXYS
In Stock: 297
N-Channel 40 V 90A (Tc) 167W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
IPP023N04NGXKSA1
DigiKey Part Number
IPP023N04NGXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP023N04NGXKSA1
Description
MOSFET N-CH 40V 90A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP023N04NGXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 95µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
120 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10000 pF @ 20 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
167W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.3mOhm @ 90A, 10V