IPM018N10NM5LF2AUMA1
DigiKey Part Number
448-IPM018N10NM5LF2AUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPM018N10NM5LF2AUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPM018N10NM5LF2AUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPM018N10NM5LF2AUMA1
Description
IPM018N10NM5LF2AUMA1
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 30A (Ta), 285A (Tc) 3.8W (Ta), 349W (Tc) Surface Mount PG-HSOG-4-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPM018N10NM5LF2AUMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 100A, 15V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.45V @ 240µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
178 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14000 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 349W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HSOG-4-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 15V