IPI90N04S402AKSA1
DigiKey Part Number
IPI90N04S402AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPI90N04S402AKSA1
Description
MOSFET N-CH 40V 90A TO262-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 90A (Tc) 150W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
EDA/CAD Models
IPI90N04S402AKSA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
118 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9430 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.5mOhm @ 90A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 95µA