IPI65R380C6XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPI65R380C6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPI65R380C6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 10.6A TO262-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 10.6A (Tc) 83W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
EDA/CAD Models
IPI65R380C6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 320µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
710 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO262-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 3.2A, 10V