IPI120N04S401AKSA1
DigiKey Part Number
IPI120N04S401AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPI120N04S401AKSA1
Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO262-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 120A (Tc) 188W (Tc) Through Hole PG-TO262-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPI120N04S401AKSA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
176 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14000 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
188W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO262-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.9mOhm @ 100A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 140µA