IPDD60R170CFD7XTMA1
DigiKey Part Number
448-IPDD60R170CFD7XTMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPDD60R170CFD7XTMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPDD60R170CFD7XTMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPDD60R170CFD7XTMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 19A HDSOP-10
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 19A (Tc) 137W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-10-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPDD60R170CFD7XTMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 240µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1016 pF @ 400 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
137W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-HDSOP-10-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
170mOhm @ 4.9A, 10V