IPD50N03S207ATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 17.532
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 56.790
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 30 V 50A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
IPD50N03S207ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD50N03S207ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD50N03S207ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD50N03S207ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD50N03S207ATMA1
Description
MOSFET N-CH 30V 50A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPD50N03S207ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.3mOhm @ 50A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 85µA