IPB068N20NM6ATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPB068N20NM6ATMA1 |
Description | TRENCH >=100V |
Manufacturer Standard Lead Time | 61 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 200 V 15.4A (Ta), 134A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.3mOhm @ 100A, 15V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 258µA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7400 pF @ 100 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 300W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PG-TO263-3-2 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 15V | Package / Case |