IPAW60R600P7SE8228XKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 309
Datasheet
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 140
Datasheet
In Stock: 0
N-Channel 600 V 6A (Tc) 21W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPAW60R600P7SE8228XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPAW60R600P7SE8228XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPAW60R600P7SE8228XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 6A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 80µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
363 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
21W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 1.7A, 10V