IPA60R600C6XKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 490
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 183
Vishay Siliconix
In Stock: 0
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 313
In Stock: 378
In Stock: 684
In Stock: 3
N-Channel 600 V 7.3A (Tc) 28W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPA60R600C6XKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R600C6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R600C6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA60R600C6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 200µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
440 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
28W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 2.4A, 10V