IPA60R280E6XKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 500
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 334
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 395
STMicroelectronics
In Stock: 685
STMicroelectronics
In Stock: 526
In Stock: 1.870
In Stock: 123
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 40
N-Channel 600 V 13.8A (Tc) 32W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPA60R280E6XKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R280E6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R280E6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA60R280E6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 430µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
950 pF @ 100 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
32W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 6.5A, 10V