IPA60R190E6XKSA1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 709
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 569
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 620
STMicroelectronics
In Stock: 685
STMicroelectronics
In Stock: 304
In Stock: 1.870
In Stock: 867
In Stock: 979
In Stock: 838
In Stock: 83
N-Channel 600 V 20.2A (Tc) 34W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPA60R190E6XKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R190E6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R190E6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 20.2A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA60R190E6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 630µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
63 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1400 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
34W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 9.5A, 10V