IPA60R099C6XKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 558
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 1.078
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 250
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 702
In Stock: 906
In Stock: 868
N-Channel 600 V 37.9A (Tc) 35W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPA60R099C6XKSA1
DigiKey Part Number
IPA60R099C6XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA60R099C6XKSA1
Description
MOSFET N-CH 600V 37.9A TO220-FP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA60R099C6XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1.21mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
119 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2660 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 18.1A, 10V