IMW120R020M1HXKSA1
DigiKey Part Number
448-IMW120R020M1HXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMW120R020M1HXKSA1
Description
SIC DISCRETE
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 98A (Tc) 375W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMW120R020M1HXKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
26.9mOhm @ 41A, 18V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.2V @ 17.6mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
109 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+20V, -5V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3460 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V