IKZ75N65EL5XKSA1
DigiKey Part Number
IKZ75N65EL5XKSA1-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKZ75N65EL5XKSA1
Description
IGBT 650V 100A TO247-4
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 650 V 100 A 536 W Through Hole PG-TO247-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKZ75N65EL5XKSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
436 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
120ns/275ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 75A, 23Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
59 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Package / Case
TO-247-4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.35V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
PG-TO247-4
Power - Max
536 W