IKWH100N65EH7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKWH100N65EH7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKWH100N65EH7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 140A TO247-3
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 140 A 427 W Through Hole PG-TO247-3-32
EDA/CAD Models
IKWH100N65EH7XKSA1 Models
Category
Switching Energy
3.58mJ (on), 2.37mJ (off)
Gate Charge
199 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
32ns/240ns
Test Condition
400V, 100A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
106 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
140 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
400 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.65V @ 15V, 100A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-32
Power - Max
427 W