IKW75N120CH7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW75N120CH7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW75N120CH7XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 92A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 92 A 549 W Through Hole PG-TO247-3-U06
EDA/CAD Models
IKW75N120CH7XKSA1 Models
Category
Switching Energy
4.22mJ (on), 1.66mJ (off)
Gate Charge
535 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
55ns/461ns
Reverse Recovery Time (trr)
145 ns
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
92 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-U06
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 75A
Base Product Number
Power - Max
549 W