IKW50N65SS5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW50N65SS5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW50N65SS5XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO247-3
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 274 W Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IKW50N65SS5XKSA1 Models
Switching Energy
320µJ (on), 550µJ (off)
Gate Charge
110 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
20ns/140ns
Test Condition
400V, 50A, 9Ohm, 15V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 15V, 50A
Base Product Number
Power - Max
274 W