IKW50N60DTPXKSA1
DigiKey Part Number
IKW50N60DTPXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW50N60DTPXKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 319.2 W Through Hole PG-TO247-3
Category
Switching Energy
1.53mJ (on), 850µJ (off)
Gate Charge
249 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
20ns/215ns
Part Status
Not For New Designs
Test Condition
400V, 50A, 7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
115 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
319.2 W