IKW40N65RH5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW40N65RH5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW40N65RH5XKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 74A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 74 A 250 W Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IKW40N65RH5XKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
160µJ (on), 120µJ (off)
Gate Charge
95 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
18ns/165ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 20A, 15Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Current - Collector (Ic) (Max)
74 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Base Product Number
Power - Max
250 W