IKW30N60H3FKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW30N60H3FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW30N60H3FKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 60A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 187 W Through Hole PG-TO247-3-1
EDA/CAD Models
IKW30N60H3FKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
1.38mJ
Gate Charge
165 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
21ns/207ns
Test Condition
400V, 30A, 10.5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
38 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Power - Max
187 W