IKW20N60TFKSA1
DigiKey Part Number
IKW20N60TFKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW20N60TFKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 40A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 40 A 166 W Through Hole PG-TO247-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKW20N60TFKSA1 Models
Category
Switching Energy
770µJ
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
120 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
18ns/199ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 20A, 12Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
41 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 20A
Base Product Number
Power - Max
166 W